«Битва під Віднем» - батальний шедевр Олеського замку

Олеський замок - один із найгарніших замків https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0">Галичини. У його залах розміщено унікальне зібрання живопису, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.
В одному із залів замку виставлена картина «Битва під Віднем» пензля https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD_%D0%90%D0%BB%D1%8C%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5">Мартіно Альтомонте - справжній шедевр батального живопису епохи бароко. Сюжет картини - доленосна битва народів християнської Європи та https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D1%96%D0%BC%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%96%D1%8F">Османської імперії. Баталія, під стінами Відня в облозі, що трапилася 11 вересня 1683, стала моментом істини в трьохсотрічній війні держав центральної Європи проти турків. В результаті здобутої перемоги, експансія Блискучої порти була зупинена і Європа врятована від завоювання. Очолив об'єднані війська «Священної Ліги» талановитий полководець польський король https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BD_III_%D0%A1%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9">Ян ІІІ Собєський.
Згодом, Його Величність, побажавши увічнити пам'ять про свої перемоги, замовив італійському художнику Мартіну Альтомонте дві картини: «Битву під Віднем» та «Битву під Парканами». Обидва полотна призначалися для костелу св.Лазаря в Жовкві.
Написана в 1688 році, картина, присвячена Віденській битві, вражає своїми розмірами - 7,65 м на 7,38 м! Художник розташував учасників битви на величезному просторі. На першому плані зображено переломний момент битви - стрімка атака польської кавалерії в центр турецьких військ. Хоругви крилатих гусар та латників (панцерних) веде в атаку сам король разом з сином Якубом. Нестримний натиск християнського війська на тремтячі розрізнені ряди турків втілений на полотні у бароковому стилі – пристрасно та емоційно. У цьому вихорі виділяється смисловий центр картини - велична постать Яна ІІІ, полководця-переможця, одягненого в античні обладунки. Обличчя його спокійне, сповнене шляхетності і внутрішньої сили.
Другий план - намети турецьких військових начальників, серед них - червона пляма шатра головнокомандувача Кара-Мустафи, який відступає разом із зеленим прапором пророка.
Художник майстерно замикає горизонт видом Відня в облозі. Верх картини відданий зображенню неба - вмістилища Божого промислу, що торжествує в цій битві. Білий орел - символ Польщі і ангел, що літає над полем битви і несе стрічку з написом «Де був їх Бог?» завершують композицію.
Доля картини склалася непросто. Від знищення її врятував директор Львівської картинної галереї https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81_%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87">Борис Григорович Возницький. Після реставрації, проведеної українськими та польськими реставраторами «Битва під Віднем» по праву зайняла своє місце в Олеському замку, де народився король-переможець Ян ІІІ Собєський.
До речі, працівники замку розповідають одну бувальщину про народження найвизначнішого короля Польщі (який, до речі, ніколи не стидався свого українського походження). Ян ІІІ народився під час грози, на замок ще й тоді напали татари. Коли бабка повитуха поклала немовля на чорний мармуровий стіл, вдарив дуже сильний грім, стіл тріснув, і бабка оглухла. Відразу ж з'явилося пророцтво про те, що новонароджений буде незвичайною людиною. Пророцтва переслідували Собєського все життя.
Олеський замок – це скарб не лише в історичному та архітектурному плані, це нескінченна черга історій і легенд, пов’язаних з королями, що жили тут. Уявіть собі скільки таємниць зберігає замок з 1390-о року?! І нехай це буде першою причиною  обов’язково відвідати його. Друга – скарби, цінності, шедеври мистецтва. Є тут  стіл, який колись прикрашав Лувр, придбаний одним львів’янином з аукціону короля Франції. На ньому різнокольоровим деревом зображені святі місця. Над головою – світильники XV століття з мисливських будинків. На стінах – шпалери 1560-х років з зображенням епізодів «Одіссеї». У ті часи краща з мануфактур за рік виробляла лише один квадратний метр подібних шпалер. А роботи геніального скульптора Пінзеля, і вже вищезгадані панно Альтомонте. Завдяки Борису Возницькому в Олеському замку зібрано мистецьких цінностей на суму не меншу ніж 17 млрд. євро.
Третя із причин - для кіноманів. Тут знімали фільм «Овод», на одному з трьох найстаріших ліжок Європи – роботи майстра 1620-го року, під час зйомок лежав легендарний Сергій Бондарчук. А ще Ви отримаєте неймовірне задоволення і відчуття повної гармонії, прогулюючись старим парком Олеського замку. Приємно втомившись, завітайте до ресторану http://www.grydnycia.lviv.ua/">«Гридниця», який знаходиться в самому замку – тут воістину королівська кухня.

http://510001.astrawes.web.hosting-test.net/index.php/ekskursiji/viddilennia/32-muzey-zapovidnyk-oleskyy-zamok">http://510001.astrawes.web.hosting-test.net/index.php/ekskursiji/viddilennia/32-muzey-zapovidnyk-oleskyy-zamok

І останнє..Олеський замок знаходиться в годині їзди від Львова. Вам завжди радо підкаже як доїхати сюди – найгостинніший сервіс подобової ореди квартир у Львові http://mushroom.com.ua/uk/">mushroom.com.ua! Ми подбаємо про все, Ви подбайте лише про свої враження!